HİBELER ve REFERANSLAR

HİBE PROGRAMLARI AÇILDI

Tarımsal Hayvansal Kırsal Kalkınma Yatırımları için  Çatı Duvar Tipi, Güneş santralleri, Ahır Mandıra Besihane,Çiftlikler Tavuk kümesleri,Seralar,Soğuk Hava Depoları,
Mantar Üretim Çiftlikleri,Butik oteller,Dağ Yayla  Orman evleri,Turizm Sağlık Tesisleri ,Zeytinyağı Fabrikaları,Unlu mamüller imalathanesi,

Arge- İnovasyon  Teknoloji yenileme, projeleri hazırlıyoruz.Mühendislik hizmetleri veriyoruz.
TARIMSAL HAYVANCILIK İŞLETMELERİNİ TESİSLERİNİ
Hibelerle Teşviklerle  hiç peşinatsız Teminatsız ipoteksiz rehinsiz anahtar teslimi kooperatiflere ,şirketlere,sıfırdan veya eski zeytinyağı fabrikalarını,ahırların mandıraların,besihanelerin,tesislerini,işletmelerini Revize etmelerini  Revize planlarını,tadilat projelerini,kapasite artırma, Arge-İnovasyon  teknoloji yenileme,teknoloji geliştirme,projelerini hazırlıyoruz.Anahtar teslimi işletmeleri Tesisleri kuruyoruz.

SEYYAR TAVUKÇULUK % 50 HİBE DESTEĞİ

A) YAŞ MEYVE SEBZE TASNİF, PAKETLEME VE DEPOLAMA YATIRIMLARI HARİÇ BİTKİSEL ÜRÜNLERİN İŞLENMESİ, PAKETLENMESİ VE DEPOLANMASI,
B) HAYVANSAL ÜRÜNLERİN İŞLENMESİ, PAKETLENMESİ VE DEPOLANMASI KONUSUNDA SADECE HAM DERİNİN İŞLENMESİ,
C) SOĞUK HAVA DEPOSU,
Ç) ÇELİK SİLO,
D) HAYVANSAL VE BİTKİSEL ORJİNLİ GÜBRE İŞLENMESİ, PAKETLENMESİ VE DEPOLANMASI,
E) YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLANAN YENİ SERA,
F) ÇİFTLİK FAALİYETLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK ALTYAPI SİSTEMLERİ, BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE EĞİTİMİ YATIRIMLARI

Güneş Enerjisi Yatırım Teşvikleri

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimine destek olmak amaçlı ile teşvikler  ve destekler veriyor. Destek ve teşviklerle  işletmelerin elektrik giderlerini sıfırlamasına yada üretilen enerjinin devlete satılmasında da geçerlidir. .  Özelikle tarımsal işletme ile hayvan yetiştiricilerine ve yerel yönetimlerden nüfusu 10.000 altında olan ilçelere % 100 tarımsal ve hayvancılık için % 70 civarında hibe veriyor.

Ticari amaç için elektrik enerjisi üretimi yapanlara yatırım teşvik belgesi almaları durumunda kdv, gümrük vergisi ve 5 yılla kadar gelir vergisi almıyor. Ayrıca enerji üretiminde alım fiyatını en yüksek olarak güneş enerjisinden elektrik üretimine vererek özelikle destek olmaya çalışıyor. Alım fiyatının yüksek olması da sistemin kendini kısa zamanda amorti etmesine neden oluyor.

Destek ve teşviklerden yararlanmak için  tarım ve kırsal kalkındırma ile işletmelere rekabet avantajı sunuyor. Ancak ne yazık kı işletmelerin çoğu bu destek ve teşviklerden yararlanamıyor.  yararlanmıyor. Şu anda beklenen destek ve teşvik paketi yaklaşık 3 ay sonra açılacak yararlanmak isteyenlerin bir an önce dosyalarını hazırlayarak beklemeleri gerekiyor.

Destek ve teşviklerden yararlanmak isteyenler ellerini acele tutmaları gerekiyor. Çünkü dosyaların hazırlanması uzun zaman alıyor. Kurulacak sistem on grid yani şebekeye bağlı olmak zorunda % 70 hibe verilerse % 30 yatırımcı kendi cebinden karşılaması durumunda bu yaklaşık 18 aylık enerji faturasına denk geliyor.

Fatura ödemek yerine % 30 ödeyerek ömür boyu bedava enerjisinden  faydalanmaları mümkün sayılır. Ömür boyu diyorum çünkü paneller 25 yıldan sonra da % 10 verim kayıp ile elektrik üretimine devam ediyor.  Kurulacak sistem işletmenin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar olanına destek var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir